ЧИМ ЗАГРОЖУЄ ГРОМАДЯНАМ УКРАЇНИ НЕВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ 20/20 НАФТОГАЗОМ?

Від ефективності виконання державної програми 20/20 залежить обсяг надходжень до бюджету, ефективність використання коштів в енергетиці, кількість імпорту газу і тарифи на газ для населення і підприємств. Розглянемо, наскільки була виконана програма Нафтогазом.
У чому суть програми?
У грудні 2016 року Кабмін прийняв Концепцію розвитку газодобувної галузі, яка отримала назву "Програма 20/20". Її мета полягала в тому, щоб до кінця 2020 року збільшити власний видобуток природного газу до 27,6 млрд. Кубометрів. Це дозволило б вирішити такі завдання:
- Продавати газ для населення за мінімально можливою ціною.
- Забезпечити енергонезалежність країни і зменшити кількість імпорту газу.
- Збільшити прибуток Нафтогазу.
Результати Програми 20/20
У листопаді 2020 р КМУ створив робочу групу для аналізу виконання програми розвитку газодобувної галузі країни. За результатами аудиту, ми бачимо падіння власного видобутку газу. Наприклад, в 2019 році було видобуто на 1,4% менше, ніж в 2018 р АТ "Укргазвидобування" - найбільший добувач газу в 2019 р знизив обсяги видобутку палива на 3,9% в порівнянні з 2018 року Обсяги імпорту газу, навпаки, виросли на 44%.
У листопаді 2020 р представник НАК "Нафтогаз" повідомив, що збиток компанії за 9 місяців склав 17 млрд. гривень. Таким чином, завдання, поставлені Кабінетом міністрів щодо збільшення видобутку газу і вирішення питань енергоефективності було досягнуто.
Причини невиконання Програми 20/20
У Міністерстві енергетики назвали такі причини невиконання Програми 20/20 і мільярдних збитків Нафтогазу:
- Відсутність належного контролю Нафтогазом над залученням інвестицій та контролем розробки родовищ газу.
- Неефективне освоєння коштів.
- Зниження ціни газу на світовому ринку.
- Відсутність нових ліцензій на видобуток газу.
- Низький рівень розробки вже існуючих свердловин.
- Затягування процесів прийняття рішень та оформлення документів.
Наслідки невиконання Програми 20/20
В результаті провалу програми по збільшенню видобутку природного газу, на початку 2021 р з'явилися новини про збільшення ціни на газ для населення. Представники Нацкомісії з вирішення питань в сфері енергетики заявили, що ціна для кінцевого споживача зросте більш ніж в два рази. Це призвело до масових протестів населення, так як після карантину і локдауна доходи багатьох українців знизилися.
Результатом акцій протестів стало те, що Кабмін прийняв рішення про регулювання тарифних питань. Було прийнято постанову про зниження вартості газу на 30%. Оплата за газ на сьогоднішній день для побутових потреб становить 6,99 гривень за кубометр. Але такий тариф діє тільки з 1 лютого до 1 квітня 2021 р Згодом дефіциту бюджету, скорочення прибутку Нафтогазу, вимог МВФ, тарифи можуть продовжити рости.
Що буде відбуватися в енергетичній сфері України, чи зможе Нафтогаз компенсувати збитки, а Кабмін стримувати зростання тарифів, поки важко передбачити. Ціна на газ також буде залежати від ситуації на світовому ринку. Чи зростуть тарифи на газ для населення після 1 квітня 2021 року або залишаться на колишньому рівні поки невідомо. Залишається сподіватися, що сильного підвищення в найближчому майбутньому не передбачається.