Чекаємо на запитання: +380 672930939
UA RU
 • Головна
 • Новини
 • ЧИМ ЗАГРОЖУЄ ГРОМАДЯНАМ УКРАЇНИ НЕВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ 20/20 НАФТОГАЗОМ?
24.02.2021

ЧИМ ЗАГРОЖУЄ ГРОМАДЯНАМ УКРАЇНИ НЕВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ 20/20 НАФТОГАЗОМ?

ЧИМ ЗАГРОЖУЄ ГРОМАДЯНАМ УКРАЇНИ НЕВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ 20/20 НАФТОГАЗОМ?

Від ефективності виконання державної програми 20/20 залежить обсяг надходжень до бюджету, ефективність використання коштів в енергетиці, кількість імпорту газу і тарифи на газ для населення і підприємств. Розглянемо, наскільки була виконана програма Нафтогазом.

 

У чому суть програми?

 

У грудні 2016 року Кабмін прийняв Концепцію розвитку газодобувної галузі, яка отримала назву "Програма 20/20". Її мета полягала в тому, щоб до кінця 2020 року збільшити власний видобуток природного газу до 27,6 млрд. Кубометрів. Це дозволило б вирішити такі завдання:

 • Продавати газ для населення за мінімально можливою ціною.
 • Забезпечити енергонезалежність країни і зменшити кількість імпорту газу.
 • Збільшити прибуток Нафтогазу.

 

Результати Програми 20/20

 

У листопаді 2020 р КМУ створив робочу групу для аналізу виконання програми розвитку газодобувної галузі країни. За результатами аудиту, ми бачимо падіння власного видобутку газу. Наприклад, в 2019 році було видобуто на 1,4% менше, ніж в 2018 р АТ "Укргазвидобування" - найбільший добувач газу в 2019 р знизив обсяги видобутку палива на 3,9% в порівнянні з 2018 року Обсяги імпорту газу, навпаки, виросли на 44%.

 

У листопаді 2020 р представник НАК "Нафтогаз" повідомив, що збиток компанії за 9 місяців склав 17 млрд. гривень. Таким чином, завдання, поставлені Кабінетом міністрів щодо збільшення видобутку газу і вирішення питань енергоефективності було досягнуто.

 

Причини невиконання Програми 20/20

 

У Міністерстві енергетики назвали такі причини невиконання Програми 20/20 і мільярдних збитків Нафтогазу:

 1. Відсутність належного контролю Нафтогазом над залученням інвестицій та контролем розробки родовищ газу.
 2. Неефективне освоєння коштів.
 3. Зниження ціни газу на світовому ринку.
 4. Відсутність нових ліцензій на видобуток газу.
 5. Низький рівень розробки вже існуючих свердловин.
 6. Затягування процесів прийняття рішень та оформлення документів.

 

Наслідки невиконання Програми 20/20

 

В результаті провалу програми по збільшенню видобутку природного газу, на початку 2021 р з'явилися новини про збільшення ціни на газ для населення. Представники Нацкомісії з вирішення питань в сфері енергетики заявили, що ціна для кінцевого споживача зросте більш ніж в два рази. Це призвело до масових протестів населення, так як після карантину і локдауна доходи багатьох українців знизилися.

 

Результатом акцій протестів стало те, що Кабмін прийняв рішення про регулювання тарифних питань. Було прийнято постанову про зниження вартості газу на 30%. Оплата за газ на сьогоднішній день для побутових потреб становить 6,99 гривень за кубометр. Але такий тариф діє тільки з 1 лютого до 1 квітня 2021 р Згодом дефіциту бюджету, скорочення прибутку Нафтогазу, вимог МВФ, тарифи можуть продовжити рости.

 

Що буде відбуватися в енергетичній сфері України, чи зможе Нафтогаз компенсувати збитки, а Кабмін стримувати зростання тарифів, поки важко передбачити. Ціна на газ також буде залежати від ситуації на світовому ринку. Чи зростуть тарифи на газ для населення після 1 квітня 2021 року або залишаться на колишньому рівні поки невідомо. Залишається сподіватися, що сильного підвищення в найближчому майбутньому не передбачається.