Чекаємо на запитання: +380 672930939
UA RU
  • Головна
  • Новини
  • ОБВАЛ ЦІН І КРИЗА: В УКРАЇНІ ХОЧУТЬ ЗАБОРОНИТИ ІМПОРТ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ З РФ
17.02.2021

ОБВАЛ ЦІН І КРИЗА: В УКРАЇНІ ХОЧУТЬ ЗАБОРОНИТИ ІМПОРТ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ З РФ

ОБВАЛ ЦІН І КРИЗА: В УКРАЇНІ ХОЧУТЬ ЗАБОРОНИТИ ІМПОРТ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ З РФ

Обвал цін на оптовому ринку електричної енергії - зрада чи перемога

Керівництво великих теплоелектроцентралей країни зажадало від уряду припинити закупівлю електроенергії з країни, визнаної в Україні агресором, Росії. Відповідну заяву зробила Українська енергетична асоціація.

 

Причиною такої пропозиції стало те, що 1 лютого в нашій країні поновилися поставки електроенергії з Російської Федерації (імпортований обсяг - 200 МВт-год.). 8 лютого країни-агресора закупили 600 МВт-год. електроенергії, а 12 лютого - майже вдвічі більше.

Ні - імпорту електроенергії з РФ

 

У тексті звернення йдеться про те, що договір на постачання електричної енергії з Росії та Білорусі змушує Україну вводити штучні обмеження вартості електрики. За словами представників УАЕ, через імпорт електроенергії з Російської Федерації індикативна ціна падає до 1200 грн на МВт-год.

 

Також у зверненні йдеться про те, що 11 лютого наша країна закупила з Російської Федерації 1800 МВт-год. До слова, сьогодні це близько 30% від усього обсягу електроенергії, що продається на національному ринку. У УАЕ стверджують, що такі поставки суттєво знижують конкуренцію.

 

Представники теплоелектроцентралей наполягають на тому, що такі НЕ енергоефективні рішення можуть призвести до кризи на національному енергоринку. Слідчо, це не може не відбитися на національній економіці в цілому.

 

У листі також зазначено, що зараз на українському енергоринку спостерігається повторення історії 2020 року, коли через імпортованої електроенергії стався необґрунтований обвал цін.

 

Якщо ж охопити період, починаючи з 2019 року - фінансовий дефіцит галузі становить близько 50 мільярдів гривень. Це призвело до спустошення бюджету в усіх генеруючих компаніях, які виробляють електроенергію в Україні. В результаті вони були змушені скоротити кількість витрат на ремонт усіх видів генерації.

Обвал цін і криза?

У УЕА переконані, що український уряд повинен скасувати обмеження ціни на електроенергію і підвищити ціну до 3000 грн / МВт.год в період найбільших навантажень, а під час мінімальних - до 2000 грн / МВт.год. Якщо ж такі заходи не прийняти, кажуть в УАЕ, галузь, яка і так перебуває в кризовому стані, не зможе вийти без труднощів з осінньо-зимового періоду.

 

До слова, в Європі подібний дефіцит прийнято усувати шляхом використання більш дорогих видів палива (наприклад, газ) і інвестицій в альтернативну енергетику. В такому випадку собівартість при пікових навантаженнях буде зростати. Крім того, сезонне зростання ціни на електроенергію в розвинених країнах - звичайне явище. Так, наприклад, в сусідніх Польщі, Угорщини, Словаччини та Румунії вартість електрики на початок 2021 року на 33% перевищувала українську. Коли в нашій країні вартість досягла 42 євро за МВт-год., У сусідів цей показник склав 56 євро.

 

15 лютого стало відомо про те, що енергоблок Херсонської атомної електростанції підключили до об'єднаної енергосистеми України. Такий крок повинен дозволити нашій країні обходитися без імпортованої електроенергії. Однак, чи дійсно це так, покаже тільки час.