Чекаємо на запитання: +380 672930939
UA RU
  • Головна
  • Новини
  • ПЕРЕПІДПОРЯДКУВАННЯ КАБМІНУ ЕНЕРГОАТОМУ, УКРЕНЕРГО І РЯДУ ПІДПРИЄМСТВА.
29.01.2021

ПЕРЕПІДПОРЯДКУВАННЯ КАБМІНУ ЕНЕРГОАТОМУ, УКРЕНЕРГО І РЯДУ ПІДПРИЄМСТВА.

ПЕРЕПІДПОРЯДКУВАННЯ КАБМІНУ ЕНЕРГОАТОМУ, УКРЕНЕРГО І РЯДУ ПІДПРИЄМСТВА.

Які ризики несе дане рішення?

 

Отже, те, про що чиновники (і, можливо, ті, хто за ними стоїть) мріяли вже 4 роки, то, що побоялася зробити попередня влада - схоже стало реальністю. Найбільші національні акціонерні компанії (серед яких балансоутримувач всієї атомної енергетики НАК «Енергоатом») перейшли під контроль Кабінету міністрів.

 

Цю новину повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль 20 січня, в особистому Telegram-каналі. Так, за його словами передача здійснилася за наказом Президента України. Крім Енергоатому, в оперативне управління Кабміну перейшли Укргідроенерго, три ТЕЦ і Нижньодністровського ГЕС.

 

Офіційна причина такого передпочіненія - необхідність виконання взятих, в рамках Третього енергопакету ЄС зобов'язань. Як заявив прем'єр: «в частині розмежування операторів системи передачі, виробників і постачальників електричної енергії». І цей акт буде «сприяти подальшій інтеграції України в європейське співтовариство».

 

Чи варто вірити цим словам?

 

Для початку нагадаємо, що сфера енергетики завжди була ласим шматочком для олігархії. Спершу це було обумовлено необхідністю зниження тарифів на паливо та електроенергію для заводів чорної і кольорової металургії сходу країни. Потім відбулося ряд трансформацій на ринках електроенергії та природного газу, що, по всій видимості, перетворило ці бізнеси в досить прибуткові.

 

Як мінімум для двох найбагатших людей, менеджери і партнери яких керують країною. Очевидним є факт зв'язків оточення нинішнього Президента з олігархом Ігорем Коломойським. Ну а зв'язок Ріната Ахметова і його колишнього топ-менеджера, який очолює зараз Кабмін - є секретом Полішинеля. Обидва бізнесмени мають суттєві активи в енергетиці, а також - в підприємствах, її споживають в особливо великих обсягах.

 

Навіщо олігархам збиткові держкомпанії?

Однозначно збитковим є лише Укренерго. Недоотримання Енергоатомом і ГЕС прибутку обумовлене необхідністю продажу зі знижками, в тому числі і для олігархів. Так для них продається з істотним (за заявами ряду експертів до 45%) дисконтом для обох олігархів і їх заводів. Отже гіпотетичне отримання в свої руки генеруючих потужностей було б цілком вигідним.

 

Тому в факті перепідпорядкування - найголовніший ризик полягає в гіпотетичній приватизації, як мінімум атомної галузі. У всякому разі це було б цілком вигідним і одному, і другому олігархові. До того ж легалізувало б їх схеми зі знижками і перепродажами електроенергії. До речі, в такому випадку стає зрозумілою і зв'язок з Третім енергопакетом, зокрема - в аспекті приватизації.

 

Чи будуть втрачені національні енергогенеруючі компанії з молотка, чи ні? Це покаже тільки час.

 

Але, дещо зрозуміло вже зараз: як би влада не прикривалася Третім енергопакету і гучними заявами про євроінтеграцію (яку явно прискорять гігантські заборгованості перед атомниками і ВДЕ), справжня причина рішення лежить в переформатуванні потоків, а не в реальній допомозі держкомпаніям.