Чекаємо на запитання: +380 672930939
UA RU
  • Головна
  • Новини
  • СУБСИДІЇ НА ЕЛЕКТРООПАЛЕННЯ ДЛЯ ПОБУТОВИХ СПОЖИВАЧІВ. СКІЛЬКИ МОЖНА БУДЕ ОТРИМАТИ?
29.01.2021

СУБСИДІЇ НА ЕЛЕКТРООПАЛЕННЯ ДЛЯ ПОБУТОВИХ СПОЖИВАЧІВ. СКІЛЬКИ МОЖНА БУДЕ ОТРИМАТИ?

СУБСИДІЇ НА ЕЛЕКТРООПАЛЕННЯ ДЛЯ ПОБУТОВИХ СПОЖИВАЧІВ. СКІЛЬКИ МОЖНА БУДЕ ОТРИМАТИ?

Процес поступового збільшення цін на електроенергію став не єдиним «нововведенням» у сфері комунальних послуг. Якщо велика частина абонентів зіткнеться з новими платіжками лише після 1 квітня, то у меншій - зростання цифр в рахунках за опалення на 2-3 тисячі гривень відбудеться вже з 1 лютого. Внаслідок скасування пільгового тарифу на електроопалення для домашніх господарств.

 

У чому був сенс пільги?

 

Якщо коротко - при установці електричного котла опалення та лічильника, з наступною сертифікацією в місцевому Обленерго, споживачеві пропонувалася ціна в 0,9 грн / кВт-годину за перші 3 тисячі кіловат.

Тобто при відповідному витраті електроенергії оплата не перевищувала б 2700 гривень, а в разі звичайного приватного будинку площею до 100 м2 максимальний чек становив би близько 2-х тисяч грн. З урахуванням високих цін на природний газ, виходило, що заміна котлів на електричні - виглядало досить вигідною перспективою.

 

Тепер же такі користувачі будуть платити 1,68 грн за кіловат, тобто в два рази більше. Це повністю нівелює вигоду від електричних котлів.

 

Що пропонується натомість?

 

13 січня 2021 року прем'єр-міністр розпорядився про запровадження субсидій для домогосподарств з електроопаленням, а також - про збільшення виплат вже оформили їх громадянам. П'ять днів по тому він уточнив, що мається на увазі.

 

За заявою глави Кабміну даний механізм не буде субсидією в класичному сенсі цього слова. Компенсація не прив'язується до доходів, а є монетизувати пільги. При цьому незрозумілою залишається формула, з якої буде проводитися розрахунок її рівня. Чи буде вона чимось на зразок прогресивної шкали, згідно з якою - більш високий рівень споживання означає високий рівень виплат? Або ж це буде фіксованою сумою, незалежно від кількості спожитих кіловат?

 

І все-таки, скільки можна буде отримати за електрокотел?

Зараз, якщо вірити офіційним даним, середній розмір субсидій не перевищує 1600 гривень. Мабуть, сума очікуваного відшкодування навряд чи значно перевищить цей показник, так як сам питання лежить в площині бюджету, який, вже прийнятий і не передбачає таких компенсацій. Сценарій правок статей можливий, але, на наш погляд, малоймовірний. Складно уявити, що їх розмір сповна компенсує підвищення цін. Навряд чи він досягне і зазначених 1600 грн.

 

Неоднозначним виглядає і сам факт подібних ініціатив. Замість пільгового тарифу, який забезпечувався дешевої генерацією Енергоатому і, - хоч і був на межі рентабельності, але загальний баланс зводити дозволяв, - абоненти отримують абсолютно неясний механізм, укупі з кардинальним збільшенням вартості. При цьому баланс енергогенеруючих підприємств знаходиться в глибокому мінусі. Виходить покривати його будуть користувачі?

 

Разом

Ми маємо справу з неоднозначною ініціативою Кабміну. Плюсом є те, що уряд все ж пропонує хоч який-небудь варіант з тим, щоб пом'якшити удар по бюджетам громадян. Навіть тисяча гривень може бути не зайвою. До того ж, якщо процес отримання компенсації спростять і приберуть бюрократичні надмірності (можливо навіть зроблять онлайн), - вони можуть стати не найкращим, але підмогою для пом'якшення ефекту від високих цін.

 

Однак це все лише здогадки та припущення. Ми нічого не знаємо про зміст оновлених пропозицій, крім того, що вони готуються. Неясно, навіщо перекладати пільгу з дешевою генерації на бюджет платників податків? І в чому був тоді сенс диверсифікації варіантів опалення, якщо в результаті все може звестися до повернення на природний газ? І чому за провал в енергополітики платити будуть громадяни?

 

Втім, можливо не все так погано, і механізм відшкодувань виявиться дієвим рішенням і ефективною допомогою для домогосподарств з електричним опаленням. Відповідь на це ми отримаємо після появи подробиць нових постанов.