Чекаємо на запитання: +380 672930939
UA RU
  • Головна
  • Новини
  • ПРОЦЕДУРА ВІДКЛЮЧЕННЯ ЕНЕРГОСИСТЕМИ УКРАЇНИ ВІД РОСІЇ І БІЛОРУСІ. НАСКІЛЬКИ ЦЕ РЕАЛЬНО ЗРОБИТИ В НАЙБЛИЖЧІ РОКИ?
29.01.2021

ПРОЦЕДУРА ВІДКЛЮЧЕННЯ ЕНЕРГОСИСТЕМИ УКРАЇНИ ВІД РОСІЇ І БІЛОРУСІ. НАСКІЛЬКИ ЦЕ РЕАЛЬНО ЗРОБИТИ В НАЙБЛИЖЧІ РОКИ?

ПРОЦЕДУРА ВІДКЛЮЧЕННЯ ЕНЕРГОСИСТЕМИ УКРАЇНИ ВІД РОСІЇ І БІЛОРУСІ. НАСКІЛЬКИ ЦЕ РЕАЛЬНО ЗРОБИТИ В НАЙБЛИЖЧІ РОКИ?

Чому ця історія більшою мірою політична, ніж технічна?

 

18 січня 2021 року в.о міністра енергетики Юрій Вітренко, в інтерв'ю одному з українських видань заявив, про плани енергетиків повністю перевести систему в автономний режим у 2022 році, з подальшим приєднанням до ENTSO-E в 2023-м. Даний крок дозволив би остаточно розірвати зв'язки з мережами Білорусі та РФ і почати повноцінну роботу на енергоринку ЄС.

 

Наскільки ж енергоринок України готове працювати в нових умовах?

 

Із заяв Юрія Вітренка, в плані фактичної роботи належить зробити наступне:

  • Забезпечити фінансову і технічну стійкість Укренерго, як балансоутримувача інфраструктури передачі струму;
  • Має бути прийняти більше кількість законів і нормативно-правових актів, для синхронізації з ENTSO-E;
  • Продовжити розвиток інфраструктури.

 

Якщо говорити про те, що з цього списку вже зроблено, то щодо найбільший успіх можна констатувати лише в будівництві маневрових потужностей. Як приклад - плани Укргідроенерго, або ж недавнє відкриття нових 750-мегаватних ліній під Каховкою.

 

У той же час, не вирішеним залишається питання з фінансовою стійкістю Укренерго, яке повинно бути на вістрі цієї трансформації, а замість цього - змушене обслуговувати борги в майже 50 млрд грн. Належить вирішити питання з ринковим ціноутворенням тарифів для населення, що явно не сподобається нікому.

 

Але найголовніше: ряд законів для ринку електроенергії повинен прийняти парламент. Однак заява глави парламентського комітету Андрія Геруса, від 27 числа, щодо можливого збільшення імпорту вугілля з РФ після законодавчої заборони купівлі струму в Білорусі, - свідчить про збереження тематики взаємин з ними, в дискурсі політичного керівництва країни.

 

Втім, це зобов'язання зафіксовано в Угоді про асоціацію з ЄС. Крім того ряд кроків все ж зроблено. А отже є шанс, що рано чи пізно відключення системи України від російсько-білоруської все ж відбудеться. Але чи встигнемо до 2022 року? Остаточно це стане зрозуміло вже в найближчі місяці.