БОРОТЬБА ЗА ЗОБОВ'ЯЗАННЯ БОРЖНИКА. ХТО ПЕРЕМОЖЕ?

Що не поділили атомники і ПДЕ (Поновлювані джерела енергії)?
Триває історія з відомим постановою Кабміну №1203 від 9 грудня 2020 року. Як відомо, в ньому передбачається видача гарантій під кредити, для Укренерго та Гарантованого покупця, взятих в державних банках. Загальний обсяг коштів склало 10,2 мільярдів гривень і передбачалося, що сума буде спрямована на погашення боргів перед альтернативною енергетикою по «зеленому тарифу».
У самій галузі ПДЕ були категорично проти такого кроку, що було продиктовано істотним порушенням, з боку держави, раніше взятих на себе зобов'язань. Однак 17 січня, незважаючи на гучні протести асоціацій ПДЕ, НКРЕКУ прийняв постанову, в якому вирішили розділити 10,2 млрд грн між атомної та альтернативної генераціями. І зобов'язали Гарпок виплатити по 5,2 мільярда кожної з галузей.
Що зараз коїться?
Двадцять другого числа із заявою виступив «Турбоатом». З нього стало зрозумілими кілька фактів:
- заборгованість атомників перед машинобудівним флагманом, в розмірі 900 млн гривень, за вироблені і модернізовані для АЕС турбіни.
- сума боргу покупців перед самим Енергоатомом становить 24 мільярдів. Практично стільки ж, скільки і за «зеленим тарифом».
У той же час з боку альтернативної енергетики продовжують наполягати на незаконності втручання Комісії в діяльність Гарпока. Але, наскільки по іншій причині. Так, 20 числа УВАЕ, УВЕА і ЄУЕА звернулися до Президента України Володимиру Зеленському з проханням втрутитися в незаконні дії регулятора і відзначити розділ суми. Вимальовується картина, де асоціації відновлюваної енергетики натякають на те, що кошти від 10-мільярдного кредиту повинен повністю відійти ім. При цьому в атомній генерації згодні розділити суму навпіл.
Який результат?
Загальний висновок з історії напрошується наступний. Має рацію і Енергоатом, і бізнес-асоціації. Існуючий конфлікт, очевидно, став наслідком невиконання державою своїх зобов'язань. Що і привело до патової ситуації з виплатою боргів, де будь-яке рішення буде далеким навіть від просто хорошого.
Як чиновники викрутяться з цієї ситуації?
Питання риторичне.