Чекаємо на запитання: +380 672930939
UA RU
29.01.2021

БОРОТЬБА ЗА ЗОБОВ'ЯЗАННЯ БОРЖНИКА. ХТО ПЕРЕМОЖЕ?

БОРОТЬБА ЗА ЗОБОВ'ЯЗАННЯ БОРЖНИКА. ХТО ПЕРЕМОЖЕ?

Що не поділили атомники і ПДЕ (Поновлювані джерела енергії)?

 

Триває історія з відомим постановою Кабміну №1203 від 9 грудня 2020 року. Як відомо, в ньому передбачається видача гарантій під кредити, для Укренерго та Гарантованого покупця, взятих в державних банках. Загальний обсяг коштів склало 10,2 мільярдів гривень і передбачалося, що сума буде спрямована на погашення боргів перед альтернативною енергетикою по «зеленому тарифу».

 

У самій галузі ПДЕ були категорично проти такого кроку, що було продиктовано істотним порушенням, з боку держави, раніше взятих на себе зобов'язань. Однак 17 січня, незважаючи на гучні протести асоціацій ПДЕ, НКРЕКУ прийняв постанову, в якому вирішили розділити 10,2 млрд грн між атомної та альтернативної генераціями. І зобов'язали Гарпок виплатити по 5,2 мільярда кожної з галузей.

 

Що зараз коїться?

 

Двадцять другого числа із заявою виступив «Турбоатом». З нього стало зрозумілими кілька фактів:

  • заборгованість атомників перед машинобудівним флагманом, в розмірі 900 млн гривень, за вироблені і модернізовані для АЕС турбіни.
  • сума боргу покупців перед самим Енергоатомом становить 24 мільярдів. Практично стільки ж, скільки і за «зеленим тарифом».

 

У той же час з боку альтернативної енергетики продовжують наполягати на незаконності втручання Комісії в діяльність Гарпока. Але, наскільки по іншій причині. Так, 20 числа УВАЕ, УВЕА і ЄУЕА звернулися до Президента України Володимиру Зеленському з проханням втрутитися в незаконні дії регулятора і відзначити розділ суми. Вимальовується картина, де асоціації відновлюваної енергетики натякають на те, що кошти від 10-мільярдного кредиту повинен повністю відійти ім. При цьому в атомній генерації згодні розділити суму навпіл.

 

Який результат?

Загальний висновок з історії напрошується наступний. Має рацію і Енергоатом, і бізнес-асоціації. Існуючий конфлікт, очевидно, став наслідком невиконання державою своїх зобов'язань. Що і привело до патової ситуації з виплатою боргів, де будь-яке рішення буде далеким навіть від просто хорошого.

 

Як чиновники викрутяться з цієї ситуації?

Питання риторичне.