Чекаємо на запитання: +380 672930939
UA RU
  • Головна
  • Новини
  • РИНКОВІ ЦІНИ НА ЕЛЕКТРИКА ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ. ЧОМУ ЗАРАЗ ЦЕ ВІДДАЛЕНІЙ ПЕРСПЕКТИВІ?
25.01.2021

РИНКОВІ ЦІНИ НА ЕЛЕКТРИКА ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ. ЧОМУ ЗАРАЗ ЦЕ ВІДДАЛЕНІЙ ПЕРСПЕКТИВІ?

РИНКОВІ ЦІНИ НА ЕЛЕКТРИКА ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ. ЧОМУ ЗАРАЗ ЦЕ ВІДДАЛЕНІЙ ПЕРСПЕКТИВІ?

Чи готовий споживач до біржових правил гри?

 

Нова реальність ринку електроенергії в Україні настала 1 липня 2019 року. Вступ в силу відповідного Закону ознаменувало відділення постачальників від виробників струму. Це, вкупі з ринковими тарифами для бізнесу, дозволило сформувати конкурентне середовище, що і було метою реформ в сфері електроенергії.

 

Але чи завершена реформа?

 

Всі особливості енергоринку поки що не торкнулися найчисленнішого сектора споживачів електроенергії - населення. Для них вартість все ще визначається НКРЕКУ, де фактично діє принцип покладання спеціальних обов'язків (ПСО) при формуванні соціального тарифу. Оскільки він майже в 2 рази нижче ринкового, очевидно, що «приватним постачальникам універсальних послуг» (саме так в законі названі енергокомпанії) просто невигідно продавати електрику населенню.

 

При тому, подібна діяльність не заборонена, так як в Законі написано:

 

«Постачальник універсальніх послуг НЕ может відмовіті побутова та малому непобутовому споживачу, які знаходяться на территории здійснення його ДІЯЛЬНОСТІ, в укладенні договору постачання електричної енергії».

 

«Побутові та малі непобутові Споживачі мають право на отримання універсальніх послуг на недіскрімінаційніх засідках».

 

Власне, абоненти з 1 січня 2020 року могли помітити, що платять відтепер «електропостачальних компаній» (або їх аналогів), які є дочірніми структурами обленерго. У нових реаліях вони і є постачальниками універсальних послуг. За обленерго залишився контроль обліку використання енергії, зокрема, за допомогою електричних лічильників.

 

Що ж може змінитися для побутових споживачів після повноцінного запуску і для них?

 

Розрахунок вартості на основі біржової. Це означає, що вона буде змінюватися регулярно. Як показав досвід ринку природного газу, можливо, і раз на місяць, так як споживання коливається в залежності від сезону і погодних умов. Наприклад, під час недавніх морозів констатувався підвищений рівень витрат.

 

Інформація про нові ціни за 3-4 тижні до її вступу в силу. У Законі від 1.07.2019 можна прочитати наступний момент: «Постачальник універсальніх послуг опрілюднює ціни на універсальні послуги НЕ пізніше чім за 20 днів до їх застосування». Мабуть, її вартість буде змінюватися аналогічно вартості газу.

 

В документи до всіх інших додасться EIC-код. Це - універсальний ID, єдиний для всіх комунальних послуг, який присвоюється продавцям і покупцям. У бізнес-сегменті його часто вже питають. Так само як і при зміні постачальника природного газу.

 

Решта змін, швидше за все, також будуть аналогічні газовим.

 

Коли ринок електроенергії запрацює і для населення?

 

Спрогнозувати складно. По всій видимості - це відбудеться після підняття тарифу для квартир і будинків до відповідного рівня і скасування регулюючої ролі НКРЕКУ, в цьому питанні. Однак зараз, на тлі розгорнулася кампанії проти подорожчання тарифів і можна робити висновок: навряд чи це перспектива найближчого часу.