Чекаємо на запитання: +380 672930939
UA RU
  • Головна
  • Новини
  • РЕКОРД ЕНЕРГОАТОМУ І ЗАКІНЧИВСЯ ВУГІЛЛЯМ. ХРОНИКИ ТИЖНЯ МОРОЗОВ В УКРАЇНІ
22.01.2021

РЕКОРД ЕНЕРГОАТОМУ І ЗАКІНЧИВСЯ ВУГІЛЛЯМ. ХРОНИКИ ТИЖНЯ МОРОЗОВ В УКРАЇНІ

РЕКОРД ЕНЕРГОАТОМУ І ЗАКІНЧИВСЯ ВУГІЛЛЯМ. ХРОНИКИ ТИЖНЯ МОРОЗОВ В УКРАЇНІ

Ситуація з цінами на електроенергію і газ для населення, в зв'язку з морозами

 

 З 13 січня сильні в Україні  морози стали найсильнішими за останні 3 роки, як мінімум. Навіть у відносно теплих південних областях температура вночі опускалася до -150 С. Традиційно така погода стала випробуванням для всіх учасників ринків. Особливо на тлі протестів проти відчутного підвищення тарифів на природний газ та проблем у сфері виробництва і розподілу електроенергії.

 

Як справлялися комунальні та енергогенеруючі системи країни з холодами?

 

Для початку про хороше. Днями «Енергоатом» відзвітував про рекордні показники вироблення електроенергії. Так, 15.01 сумарна вироблення енергоблоків на всіх атомних електростанціях (АЕС) склала 245, 8 млн кВт-год. А 17 числа - показник склав практично 256 мільйонів, що набагато вище середнього за останній час. Крім того, як повідомило Міненерго на сторінці в соціальній мережі, планується збільшити генерацію електрики на гідроелектростанціях (ГЕС), що дозволить уникнути віялових відключень.

 

Швидше за все, зростання обумовлене інтенсивним споживанням електрики для опалювання. З огляду на фактор вартості палива і, як наслідок тепла, електрика поки ще виглядає економ-варіантом. А також - як засіб для додаткового обігріву.

 

Проблеми з запасом вугілля і початок його імпорту

 

Якщо з виробництвом електроенергії все більш менш ясно, то запаси вугілля наближаються до кінця. З'явилися новини про відновлення його імпорту з СНД і РФ, хоча у випадку з останньою - неясне походження палива. Втім, в міністерстві подібні чутки не коментують.

 

У свою чергу, в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко, заявив, що з 18 січня будуть включені газомазутові блоки Трипільської та Запорізької ТЕС. За словами міністра, це допоможе уникнути блекаута. Надалі, на думку глави міністерства, уникнути подібних криз допомогло б фактичне приєднання до європейської енергетичної системи ENTSO-E.

 

В епопеї з цінами на газ, уряд мабуть, готовий поставити крапку з комою

 

Їх підвищення обумовлене рекордною вартістю на європейських хабах, а також зі збільшенням відбору з підземні сховища газу (ПСГ), іншими словами - продиктовано було сформованою ринковою ситуацією. У січні вартість покупки і доставки газу в Україні досягли 10 і 2,68 грн за кубометр відповідно, що стало історичним рекордом. Очевидно, що при таких цифрах, одна місячна платіжки могла скласти 4-6 тисяч гривень.

 

Чиновники запевняють, що тариф на транспортування регіональними газорозподільними компаніями відтепер зафіксований на рівні 1,79 гривень за кубометр. Постанова має ще затвердити НКРЕКУ, що може статися 20 числа на черговому засіданні комісії. Нафтогаз до кінця березня зафіксував ціну для абонентів на рівні 6,99 грн за м3.

 

Тарифи наберуть чинності з 1 лютого вже близькі до торішніх показників, що безсумнівно стане непоганою новиною для споживачів. Інші компанії постачальники блакитного палива також погодилися знизити його вартість. У той же час очевидно, що уряд повернувся до регулювання цін в ручному режимі, а отже - перше серйозне випробування ринок природного газу не витримав.

 

Підсумки

 

В цілому можна сказати, що боротьба з похолоданням проходить неоднозначно. Безумовно, позитивом можна вважати роботу в штатному режимі систем виробництва і доставки енергоресурсів для обігріву. Як результат, ризик блекаута досить низький та й запаси блакитного палива разом зі зниженням цін поки дозволяють опалювати на прийнятному рівні.

 

З мінусів можна відзначити тільки сам факт повернення до ручного регулювання цін на паливо. До того ж, дефіцит вугілля привів до відновлення його імпорту з Співдружністю Незалежних Держав (СНД) і, на думку ряду аналітиків,  насправді він є контрабандним вугіллям з Окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО).

 

У будь-якому випадку, в найближчі дні температура повернеться в плюсову. Область і енергетика отримає можливість для перепочинку. Чи буде вона тимчасової? Або до весни таких холодів більше не буде? Побачимо.