Чекаємо на запитання: +380 672930939
UA RU
  • Головна
  • Новини
  • ЦІНИ НА ГАЗ У СВІТІ Б'ЮТЬ РЕКОРДИ: НАСКІЛЬКИ ДОВГОГРАЮЧИЙ БУДЕ ТРЕНД?
22.01.2021

ЦІНИ НА ГАЗ У СВІТІ Б'ЮТЬ РЕКОРДИ: НАСКІЛЬКИ ДОВГОГРАЮЧИЙ БУДЕ ТРЕНД?

ЦІНИ НА ГАЗ У СВІТІ Б'ЮТЬ РЕКОРДИ: НАСКІЛЬКИ ДОВГОГРАЮЧИЙ БУДЕ ТРЕНД?

Як чергові погодні аномалії повернули природний газ в сегмент преміальних товарів?

 

Тренд на подорожчання палива придбав чітку картину ще в середині грудня 2020 року. Місяць тому його вартість на найбільшому європейському хабі TTF склала $ 224, що стало рекордом за останні два роки. Одним з факторів, що вплинули на такий стан справ став, в тому числі, прогноз сильних холодів в середині січня. Прогнозувався також подальше зростання.

 

У січні ціни на газ у світі і справді стали рекордними і не тільки за останні роки. За даними на середину місяця, в Німеччині та Нідерландах вони досягли рівня 270-300 доларів, а в Іспанії в зв'язку зі сніговою бурею їх діапазон склав $ 384-660. В Україні ж, в зв'язку з активізацією прокачування палива з підземних сховищ газу (ПСГ) в ЄС, може виникнути ризик дефіциту, що, по всій видимості, може привести до зростання біржових цін.

 

Які ще чинники вплинули на такий стан ринку?

 

Скорочення запасів палива не тільки на європейських хабах, але і в Східній Азії. Зокрема, за повідомленням Bloomberg в Китаї спостерігається гостра нестача в зв'язку з найсильнішими з 1966 року морозами. Аналогічна ситуація в Японії практично повністю імпортує енергоресурси.

Транспортні труднощі з доставкою. В Європі заморожено будівництво Північного Потоку-2. При цьому можливості газотранспортної системи (ГТС) України використовуються далеко не на максимум. Як повідомили в Оператора - заявка на перекачку через трубопровідну систему на лютий залишилася на колишньому рівні.

Спад в сегменті сжиженного природного газа (СПГ), що склав майже 50% і сформував додатковий дефіцит на ринку.

 

У підсумку констатуємо нехай і не гостру, але все ж брак ресурсу. З огляду на, що до кінця кліматичної зими ще 7-8 тижнів, а прогнози на лютий не віщують значного потепління, ціни навряд чи впадуть. В даний момент його біржова вартість в Нью-Йорку складає близько 250 доларів. На Українській енергетичній біржі вона становить приблизно 8,4 грн за м3, що також є рекордом.

 

Чи закінчилася епоха дешевого газу?

 

Оптимісти стверджують, наголошуючи на вартість ф'ючерсів на блакитне паливо в 2022-2023 роках, що немає таких, які не перевищують поки $ 200. З іншого боку, є ризик монополізації європейського ринку Газпромом в разі добудови СП-2 і, як наслідок, незначного подорожчання на хабах Західної Європи, навряд чи вдасться уникнути.

 

У той же час, багато що залежить від розвитку інфраструктури доставки, починаючи від будівництва нових СПГ-терміналів і трубопроводів, і закінчуючи реалізацією теплоеффектівності і розвитком альтернативної енергетики. В такому випадку зросте кількість пропозицій і конкуренція, що стане фактором дешевизни.

 

З огляду на серйозність намірів в альтернативній енергетиці, в тому числі з боку Німеччини та інших країн ЄС, можна припустити, що епоха дешевого газу далека до завершення, а дані скачки носять лише сезонний характер.