Чекаємо на запитання: +380 672930939
UA RU
  • Головна
  • Новини
  • ЗАСІДАННЯ НКРЕКУ В ПЕРШІ ТИЖНЯ 2021 РОКУ: НОВІ ЛІЦЕНЗІЇ, ПЕРЕВІРКИ ПІДПРИЄМСТВ ТА «ЗЕЛЕНИЙ ТАРИФ» на паузу
15.01.2021

ЗАСІДАННЯ НКРЕКУ В ПЕРШІ ТИЖНЯ 2021 РОКУ: НОВІ ЛІЦЕНЗІЇ, ПЕРЕВІРКИ ПІДПРИЄМСТВ ТА «ЗЕЛЕНИЙ ТАРИФ» на паузу

ЗАСІДАННЯ НКРЕКУ В ПЕРШІ ТИЖНЯ 2021 РОКУ: НОВІ ЛІЦЕНЗІЇ, ПЕРЕВІРКИ ПІДПРИЄМСТВ ТА «ЗЕЛЕНИЙ ТАРИФ» на паузу

Які питання порушуються Комісією в перших числах нового року?

 

Національна комісія регулювання в сфері енергетики і комунальних послуг - головна керуюча інстанція в енергетиці. Більшості громадян вона відома в контексті змін цін на комунальні послуги, зокрема - на природний газ і електрику. Разом з тим її роль виходить далеко за ці рамки.

 

З недавніх пір, її будь-яке засідання стає інформаційним приводом. І,  як можна зрозуміти, пов'язаний він з накопиченими в сфері альтернативної енергетики проблемами. Мова йде про заборгованість по виплатах «зеленого тарифу». Саме НКРЕКУ повинен відновити погашення поточних і минулих боргів держави виробникам.

 

Однак цього не відбувається, хоча в святкові тижні члени комісії збиралися регулярно, зокрема - 6, 11 і 13 числа. Якщо дивитися звіти про результати зустрічей, то можна знайти обговорення ряду питань щодо:

 

  • видачі ліцензій на виробництво або постачання газу і електрики;
  • дозволу на розгортання чергових інвестиційних програм;
  • проведення планових та позапланових перевірок на підприємствах.

 

У протоколі від 13 січня 2021 року був пункт про затвердження розміру вартості послуги з виробництва електрики з відновлюваних джерел, яка була продана ДП «Гарантованим покупцем» в червні-липні минулого року. Однак, питання врегулювання зобов'язань перед відновлюваними джерелами енергії (ВДЕ) все також переноситься, про що повідомляється на сайті регулятора.

 

З чим пов'язані триваючі переноси і як наслідок, порушення меморандуму і Закону 810-IX?

 

6 січня 2020 року учасники програми профільної асоціації зібрали прес-конференцію, де повідомлялося про блокування регулятором рішення про видачу «Укренерго» гарантій на кредити в міжнародних організаціях з подальшою виплатою виробникам ВДЕ. Вказувався факт порушення взятих на себе зобов'язань. При цьому, як заявив модератор дискусії Максим Білявський, у НКРЕКУ немає права визначати кредитні лінії, тільки імплементація вже прийнятих законів.

 

Що ж відбувається?

 

Дані дебати стали результатом урядової постанови №1203 від 9 грудня, згідно з яким «Укренерго» будуть видані держгарантії на 11 млрд грн в разі взяття позик в державних банках. Виникла колізія з документами, прийнятими Верховною Радою місяцем раніше. Як результат - існує ймовірність сценарію, в якому виконується постанова 1203 про погашення заборгованості ресурсами Ощадбанку, Укрексімбанку, Приватбанку. Саме проти цього виступають і учасники ринку.

 

На перший погляд може здатися, мовляв, яка різниця, де брати гроші для оплати зобов'язань по «зеленому тарифу»? Мабуть, тут різниця істотна:

 

  • по-перше, сума в 11 млрд гривень, що становить менше половини від існуючого боргу в 24,9 мільярда гривень. Крім того неясно на оплату якого періоду її направлять;
  • по-друге, даний сценарій в законах не прописаний і таке порушення може ускладнити гіпотетичні переговори з міжнародними інститутами.

крім того існує ймовірність політичного тиску на комісію, на що також натякали під час прес-брифінгу.

 

Всі ці рішення сильно б'ють по репутації України в секторі альтернативної енергетики, що ускладнить, а то й унеможливить подальший розвиток галузі. У підсумку, на засіданні від 6.01, вирішення завдання щодо врегулювання заборгованості було перенесено на 13 число, а потім - на невизначений термін, про що і повідомляється на сайті Нацкомісії. За словами її голови Валерія Тарасюка, постанова вимагає подальшого обговорення з усіма сторонами-учасниками процесу.

 

Що маємо в залишку?

 

Фактично проблема виплат по «зеленому тарифу» в черговий раз була поставлена ​​на паузу, з неясним прогнозом результату ситуації. При такому положенні справ говорити про великі інвестиції в галузь явно не доводиться. І не тільки в поновлювані джерела енергії, а й в інші проекти, які схвалюються НКРЕКУ на регулярних зустрічах.