Чекаємо на запитання: +380 672930939
UA RU
  • Головна
  • Новини
  • «УКРЕНЕРГО» БЕРЕ КРЕДИТ ДЛЯ РОЗРАХУНКІВ ПО «зеленому тарифу»
08.01.2021

«УКРЕНЕРГО» БЕРЕ КРЕДИТ ДЛЯ РОЗРАХУНКІВ ПО «зеленому тарифу»

«УКРЕНЕРГО» БЕРЕ КРЕДИТ ДЛЯ РОЗРАХУНКІВ ПО «зеленому тарифу»

Чи закінчиться епопея з боргами перед відновлюваними джерелами енергії (ВДЕ)?

 

 Ще 9 грудня 2020 року з'явилася новина про постанову Кабміну №1203 надати держгарантії для взяття «Укренерго» кредиту в державних банках з метою погашення боргових зобов'язань перед Гарантованим Покупцем і галуззю ВДЕ. Загальна сума державних гарантій не перевищить 11,3 млрд грн.

 

 У бізнес-асоціаціях АТТ і ЄБА розкритикували таке рішення, тому що воно не вирішує проблеми. Такий крок дещо суперечить прийнятому Верховною Радою 17 листопада закону, який дозволив би Укренерго звертатися в ЄБРР та інші МФО з відповідною метою позик. На сайті ЄБА прямо вказується, що Україна не бажає виконувати взяті на себе зобов'язання і імплементувати норми закону 810-IX.

 

У той же час, профільні ж асоціації УВЕА і ЄУЕА закликали використовувати 9 мільярдів гривень кредитних коштів, щоб розрахуватися за поставлену до 1 серпня електроенергію. І це навіть незважаючи на пряму заборону для Гарпока використовувати отримані ресурси від НЕК Укренерго, обумовлений в літньому меморандумі.

 

Очевидно, що займ для погашення заборгованості не є системним рішенням, яке дозволить подолати затяжну економічну кризу. Воно стало наслідком невиконання положень Закону 810-IX, де серед можливих шляхів ліквідації боргу, називалися ресурси бюджету і ЄБРР та інших міжнародних фінансових інститутів.

 

Що далі?

 

 Новий в.о міністра енергетики Юрій Вітренко, вступаючи на посаду, анонсував ряд ініціатив в даному напрямку в січні. На 6 січня НКРЕКУ запланувало засідання на якому були б озвучений алгоритм надходження коштів енергетикам. Однак, новин поки що немає. У будь-якому випадку, складно бути в ринковому плюсі, коли «зелений тариф» з урахуванням зниження становитиме трохи менше 5 гривень, а кіловат-годину електрики - близько 3,4 грн (за станом на початок січня).

 

Тим часом, на початок 2021 року борг Гарпока перед виробниками ВДЕ перевищив 25 млрд грн, а рівень розрахунків за 2020 рік не дотягнув і до 50%. При цьому рівень погашення заборгованості в грудні, в порівнянні з листопадом, знизився до 30%. Даний факт став черговим порушенням серпневого меморандуму з виробниками з боку уряду.