Чекаємо на запитання: +380 672930939
UA RU
  • Головна
  • Новини
  • DATA-ЦЕНТРИ В УКРАЇНІ: ПЕРСПЕКТИВА ДЛЯ ЕНЕРГОРИНКУ АБО ЧЕРГОВЕ відмивання грошей?
08.01.2021

DATA-ЦЕНТРИ В УКРАЇНІ: ПЕРСПЕКТИВА ДЛЯ ЕНЕРГОРИНКУ АБО ЧЕРГОВЕ відмивання грошей?

DATA-ЦЕНТРИ В УКРАЇНІ: ПЕРСПЕКТИВА ДЛЯ ЕНЕРГОРИНКУ АБО ЧЕРГОВЕ відмивання грошей?

В кінці грудня 2020 року з'явилися повідомлення про старт проекту з будівництва двох DATA-центрів в Херсонській області. Інформаційним приводом стала угода між Укренерго та двома приватними компаніями про технічні умови приєднання до мереж Запорізької атомної електростанції (АЕС).

 

Цей проект став першим з кількох, які перейшли від стадії меморандумів - до предметного вирішення технічних завдань. У зв'язку з цим, ми згадали долю ряду інших подібних планів, а також про те, що таке взагалі ці дата-центри, навіщо вони потрібні і чи можуть вони бути черговим розпилом грошей?

 

Отже, що ж таке дата-центри?

 

Датацентри, або по-іншому Центри обробки даних (ЦОД) забезпечують безперебійний доступ користувача в Інтернет і є сховищем. Всі ми стикаємося з ними щодня при використанні Інтернету.

 

Для країни тема Цодов - не нова. Кожен з великих вітчизняних e-commerce проектів повинен мати своє сховище і стабільний сервер обробки. Або ж орендувати вільні потужності в ЦОД. Тільки так можна забезпечити високу швидкість обробки даних в умовах high load.

 

Якщо коротко, то функції подібних сховищ полягають в прискоренні:

 

  • соцмереж і пошти.
  • завантаження відео з Youtube.
  • обробки замовлень через інтернет-магазин.
  • завантаження особистого сайту за рахунок ефективного хостингу.

Потужні центри здатні обробити велику кількість запитів в секунду, для цифрового бізнесу це принципово важливо.

 

 Які ще були новини про їх будівництві?

 

Ще в 2012 році, під час запуску найбільшого (на той момент) дата-центру «Парковий», аналітики прогнозували стабільне зростання сегмента. Однак події 2013-2014 років і призвели до економічної кризи.

 

Після декількох років затишшя, в липні 2019 року український інформпростір вразила новина про нібито відкритті Amazon свого Цода в Енергодарі (Запорізька область). Новина відразу ж спростували: мова йшла всього лише про наміри української компанії спорудити і запустити сучасний датацентр, серед клієнтів якого американський інтернет-магазин міг значитися лише теоретично.

 

У 2020 році ініціатива розвитку інфраструктури хмарного зберігання та хостингу була підхоплена чиновниками. Був навіть підписаний ряд меморандумів на відповідну тему, один з яких -  Microsoft. Передбачалося, що американці інвестують $ 500 млн у будівництво двох Цодов.

 

Крім того, було ще 3 меморандуму держави з рядом IT-компаній з українським корінням на будівництво Цодов, з метою Майнінг криптовалюта, організації роботи нейромереж і навіть виробництва візуальних ефектів для кіноіндустрії. І ось в кінці грудня один з них зрушився з мертвої точки. По всій видимості - це стало можливим, завдяки введенню в експлуатацію нової ЛЕП в 750 кВт під Каховкою, що мало місце бути 22 грудня 2020 року.

 

Так в чому ж підступ?

 

Найголовніше: згадані угоди в разі їх реалізації стануть залучать приватні інвестиції. Підтримка Енергоатому обмежиться лише підключенням до мереж і, можливо, приміщенням або ділянкою. Підступ у вигляді відкатів може бути тут, але поки що про ці факти нічого не відомо.

 

Сфера послуг DATA-центрів розвивається експоненціально, як і інтернет. Вже зараз для Цодов мало просто надавати високу швидкість для e-commerce. Для того ж Майнінгу, або таку маловідому, але вкрай перспективну галузь як IoT потрібно дуже великий енергоресурс.

 

І тут наша країна має переваги: ​​надлишок електрики і енергоблоки АЕС. Для наочності: сумарна споживана потужність DATA-центрів складе 1,4 гВт, що можна порівняти з енергоблоком Запорізької АЕС. У разі реалізації схожих центрів в Україні для енергоринку відкриється нова перспектива: масштабний ринок збуту з надійними високотехнологічними клієнтами. Крім того, такі інвестиції дадуть імпульс розвитку економіки «атомних» міст.

 

Тому при розумному підході і активного сприяння, країна може продемонструвати феномен, аналогічний ВДЕ в минулому десятилітті. Головне - продемонструвати і одне, і інше.