Чекаємо на запитання: +380 672930939
UA RU
04.01.2021

УРЯД оновити ЦІНУ НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЮ ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ

УРЯД оновити ЦІНУ НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЮ ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ

Наскільки більше ми будемо платити вже з 1 січня 2021 роки?

 

Останній місяць 2020 рік ринок генерації та продажу електроенергії був в очікуванні раніше анонсованого в уряді перегляду тарифів для населення. Інформації було мінімум і вона була суперечливою. Питання, яке хвилює всіх: коли і наскільки зміниться тариф?

 

В кінці грудня інтрига частково вирішилася. Офіційна інформація свідчить, що з 1 січня:

 

  • скасований пільговий тариф на перші 100 кВт в розмірі 0,9 грн;
  • визначена єдина фіксовану ціна на електричну енергію для побутових споживачів - 1,68 грн/кВт год;
  • почався перехідний період, довжиною до 31 березня 2021 року. Починаючи з 1 квітня буде нова ціна.

 

Чому це стало необхідністю?

 

Як повідомляється на сайті Міністерства енергетики, були узгоджені і прийняті зміни до постанови Кабміну від 5 червня 2019 № 483. У ньому учасники ринку зобов'язалися продавати електроенергію для населення за фіксованими цінами, як було заявлено для забезпечення суспільних інтересів в процесі функціонування ринку електричної енергії.

 

Фактично виробники і трейдери продавали електрику собі в збиток, а необхідні показники для прибутку досягалися за рахунок промислових тарифів. Наприклад, відпускна ціна для «Укренерго» становила 1 копійку, а в цілому вона не перевищувала 15 коп по ринку. З такими цінами дисбаланси в енергосистемі країни в 2020 році стали серйозними і могли привести до паралічу енергосистеми країни.

 

 Згідно з Наказом, термін дії чинного механізму ціноутворення закінчується 01.01.2021. Далі ціна на електрику для населення стала б розраховуватися за ринковим тарифом, який в даний момент, становить 3,30 грн/кВт год. Відбулася 28 грудня корекція Постанови дозволила цього уникнути. Одночасно розпочато перехідний період терміном на 3 місяці, а з 1 квітня очікується нова ціна.

 

 При цьому, як повідомляється на сайті міністерства, коефіцієнти двох і трьохзонного обліку електричної енергії залишилися незмінними. Тому в разі обліку електричної енергії в 2 зонах, нічний тариф, як і раніше буде на 50% нижче. У разі трьохзонного обліку енергії її вартість в піковий час (з 8:00 до 11:00 і з 20:00 до 22:00) буде в 1,5 рази вище, а в нічний - на 60% нижче.

 

 Відзначається, також, що дані зміни до Наказу дозволять забезпечити стабільний стан ринку в другій половині опалювального сезону і фінансову стійкість енергогенеруючих держпідприємств, зокрема Енергоатому, Укргідроенерго і Укренерго.

 

 Чи була альтернатива подорожчання?

 

 Навряд чи. Тариф не переглядався 3 роки, виник дисбаланс з «зеленим тарифом». Плюс в Україні склалася парадоксальна ситуація коли біржова ціна на електроенергію була найвищою в Європі, при цьому ціна для населення була нижчою ніж в країнах ЄС.

 

 Що станеться починаючи з 1 квітня?

 

Очевидно, що рішення від 28 грудня - своєрідна амортизація перед навесні. Протягом січня Міненерго спільно з НКРЕКУ і учасниками ринку обіцяють розробити вдосконалений сценарій фінансового збалансування ринку електричної енергії в 2021 році на підставі якого уряду буде запропонована оновлена ​​редакція Постанови від 5 червня 2017 року.

 

По всій видимості, в ньому варто очікувати значного подорожчання. Не виключено - до рівня ринкової вартості (3,3 грн / кВт год). Така інформація можна зустріти в мережі на рівні інсайдів з Комітету ВРУ або Уряду. Судячи з усього будуть і нові ліміти з перевищенням яких виросте і ціна.

 

Найбільш яскравих наслідків варто очікувати в наступному опалювальному сезоні. Очевидно, що при нових цінах використовувати електрообігрівачі-конвектори стане невигідно. У кращому випадку це призведе до більш раціонального використання електрики і впровадження енергоефективних рішень. У гіршому, платіжки в зимовий час перевищать всілякі ліміти. Втім пільговий ліміт в розмірі 3 000 кВт для електрокотлів навряд чи буде скасований, тому, можливо, є сенс турбуватися питанням його установки.