ЗАВЕРШЕНО БУДІВНИЦТВО ПЕРШОЇ ЧЕРГИ ЦСВЯП В ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ ЗОНІ

Чи зможе «Енергоатом» забути про витрати в розмірі $ 200 млн на зберігання і транспортування?
22 грудня на сайті НАЕК «Енергоатом» з'явилося повідомлення про відкриття першої черги Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива в Чорнобильській зоні. За заявою керівництва компанії, перша партія відпрацьованих касет з реакторів надійде в травні 2021 року. Значимість цієї події переоцінити важко, подолати енергозалежність. Від східного сусіда для України - це завдання завжди було актуальним. А після 2014 року питання назріло ребром і в червні 2017 року уряд доручив «Енергоатому» розпочати будівництво сховища. Партнером стала американська компанія Holtec International, яка має досвід розробки і побудови схожих об'єктів в країнах першого світу (США, Бельгія, Великобританія).
Що з себе являє ЦСВЯП?
Як повідомляється на сайті «Енергоатому» під час робіт:
- побудовані заводські приміщення;
- обладнана бетонна площадка для контейнерів;
- сконструйовані багатошарові контейнери профілю Hi Star, з нержавіючої сталі.
Відходи будуть зберігатися в контейнерах в середовищі з інертним газом, їх термін придатності становить 100 років. Вони розмістяться на бетонному майданчику, фактично під відкритим небом. Хоча в «Енергоатомі» запевняють у відмінній стійкості і безпеки сховищ.
Подальші перспективи
Даний пусковий комплекс був першим. Всього до 2040 року їх число повинне скласти 14. Загальна кількість контейнерів складе 458 і сховище повністю закриє потреби України в утилізації відпрацьованих касет.
Однак говорити про набуття повної енергонезалежності країни все ще рано. По-перше, будівництво ЦСВЯП за фактом далеко від завершення. По-друге, саме ядерне паливо імпортується, а будівництво заводу з виробництва - перспектива вельми туманна.
Втім, запуск таких об'єктів - сама по собі важлива акція. Ми підтверджуємо свій статус надійного партнера в сфері ядерної безпеки і виконуємо зобов'язання перед планетою.