Чекаємо на запитання: +380 672930939
UA RU
21.12.2020

ІМПОРТ ГАЗУ З ЄВРОПИ В УКРАЇНІ. ТРЕНДИ-2020

ІМПОРТ ГАЗУ З ЄВРОПИ В УКРАЇНІ. ТРЕНДИ-2020

Що змінилося за рік, а що змінюється прямо зараз?

 

П'ять цікавих фактів

 

  • Імпорт газу з країн ЄС, за даними прес-служби ТОВ «Оператор ГТС України» виріс на 11% (або на 1,2 млрд.м3) за 11 місяців 2020 року та склав 15,6 млрд м3. У цей обсяг включений також віртуальний реверс з Угорщини та Словаччини. Але, за заявами ТОВ «Оператор ГТС України» Сергій Макогон, з грудня спостерігається зворотна тенденція до зростання експорту газу з ПГС України в ЄС.

 

  • За даними НАК «Нафтогаз», з посиланням на показники в AGSI +, рівень заповнюваності газових хабів в країнах ЄС на початок листопада перевищував 90% в кожній країні. Виняток - Нідерланди, де цей показник становить 86,7% або 11885 млрд м3. Лідер серед країн ЄС - Німеччина, в підземне сховище газу (ПСГ) якої знаходилося 20558 млрд м3 природного газу. Втім за останніми даними, наведеними на порталі Українського бізнес-ресурсу, за останній місяць Європа активно витрачає газ зі сховищ.

 

  • У першій половині 2020 року газ з ЄС в Україну накачував 30 трейдерів. За даними порталу Укррудпром, лідируючі позиції займають швейцарські трейдери AXPO Solutions і DXC Commodities. Чи не занадто від них відстали FILADA і ERU Management Services. Сумарний обсяг імпортованого ними палива досяг 1,9 млрд м3 за січень-червень 2020 року.

 

  • Вперше в історії була проведена тестова прокачка газу з Греції в Україну по Трансбалканського коридору. Як повідомляє прес-служба ТОВ «Оператор ГТС України», транспортування була проведена в тестовому режимі на замовлення ERU Management Services. Як наголошується в прес-службі компанії-оператора, реалізація прокачування газу по маршруту відкриває можливість для імпорту природного газу з каспійських родовищ.

 

  • Незважаючи на те, що середньорічна ціна газу на нідерландському хабі TTF становила $ 84, в середині грудня вона підскочила і наблизилася до психологічної позначки в $ 200, що є рекордом за останні 2 роки.

 

Оцінивши вищеперелічені тренди, констатуємо явне зміна трендів за останні тижні в сторону більшої витрати природного газу в Європі і навіть почала реекспорту палива з українських ПГС в ЄС.

 

Залежно від того наскільки холодною буде зима і як багато знадобиться природного газу - цей розворот може стати або локальним, або ж довгостроковим і привести до переформатування газового ринку Європи.