Чекаємо на запитання: +380 672930939
UA RU
  • Головна
  • Новини
  • НІМЕЦЬКО-УКРАЇНСЬКА колаборація В ЕНЕРГЕТИЦІ: ВІД ДЕКЛАРАЦІЙ ДО РЕАЛЬНИХ ПРОЕКТІВ?
18.12.2020

НІМЕЦЬКО-УКРАЇНСЬКА колаборація В ЕНЕРГЕТИЦІ: ВІД ДЕКЛАРАЦІЙ ДО РЕАЛЬНИХ ПРОЕКТІВ?

НІМЕЦЬКО-УКРАЇНСЬКА колаборація В ЕНЕРГЕТИЦІ: ВІД ДЕКЛАРАЦІЙ ДО РЕАЛЬНИХ ПРОЕКТІВ?

Що приніс перший німецько-український енергетичний день?

 

Історія співпраці України і Німеччини в сфері енергетики має досить глибоке коріння. Досить згадати проекти в сфері енергоефективності, зокрема під егідою Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit. Як можна прочитати на їхньому сайті, вони активно працюють на сході України, беручи участь у відновленні інфраструктури, зокрема дитячих садків, шкіл та лікарень, і в поліпшенні енергоефективності їх будівель.

 

У той же час, говорити про яку-небудь системність і тим більше стратегічність німецько-українського партнерства у сфері енергетики до недавнього часу не доводилося. Але, захід 8-9 грудня 2020 року стало джерелом досить цікавих заяв.

 

Чи стануть вони черговими деклараціями? Або ж - початком нової модальності вітчизняної енергетики?

 

Як було відзначено в прес-релізі заходу, сторони обговорили основні напрямки майбутньої співпраці, а також обумовлені актуальні питання енергетики і захисту навколишнього середовища за участю керівників урядів, міністерств, представників бізнесу, експертних кіл і громадськості обох країн.

 

За підсумками енергетичного дня було окреслено п'ять напрямків для спільних проектів. А саме:

 

  • Трансформація вугільних регіонів. Як можна зрозуміти з прес-релізу, мова, перш за все, про соціальну підтримку жителів регіонів. На практиці це має вилитися як в допомогу при зміні діяльності, так і в більш широкому сенсі - в економічній трансформації даних регіонів.
  • Декарбонізація економіки. Досягнення проривних показників в вуглецевої нейтральності до 2030 року за рахунок скорочення викидів і переходу на відновлювані джерела енергії (ВДЕ) і альтернативні види топлива. Для України цей процес є виконанням власних зобов'язань Паризького кліматичної угоди від 2017 року.
  • Воднева енергетика. Розвиток водневої енергетики, виробництво водневого палива і розвиток відповідної інфраструктури.
  • Енергоефективність. Опрацювання та імплементація на національному рівні енергозберігаючих директив ЄС (зокрема профільної Директиви 2012/27)
  • Відновлювані джерела енергії (ВДЕ). Досягнення рівня поновлюваних джерел до 25% від загального енергобалансу до 2035 року, а також інтеграція української національної розподільчої енергосистеми в ENTSO-E.

 

Кожне з п'яти напрямків є, по суті, «дорожньою картою». Деякі з положень вже підкріплені міжнародних зобов'язань України. Крім того, є досить успішний кейс роботи організацій на кшталт GIZ, а також стійке зростання ВДЕ.

 

Однак, чи буде ефективним уряд в досягненні власних же показників? По всій відомості не на 100%. Втім, дорогу здолає той хто йде і навіть половинчаста реалізація стратегічного потенціалу німецько-українського енергетичного партнерства буде вже непоганим досягненням.