Чекаємо на запитання: +380 672930939
UA RU
18.12.2020

НАСКІЛЬКИ ПОДОРОЖЧАЄ ЕЛЕКТРИКА НАЙБЛИЖЧИМ ЧАСОМ?

НАСКІЛЬКИ ПОДОРОЖЧАЄ ЕЛЕКТРИКА НАЙБЛИЖЧИМ ЧАСОМ?

Наскільки більше доведеться нам заплатити, можливо, вже в наступному місяці? наш прогноз

 

У листопаді з'явився ряд новин щодо підвищення тарифів, пов'язаних з виробництвом і розподілом електроенергії. Спочатку на сайті «Укренерго» була опублікована хороша новина про коригування тарифу на передачу електроенергії до 312,76 грн/мВт*год. Мета такого підвищення - забезпечити виплати по «зеленому тарифу» для домашніх сонячних електростанцій (СЕС).

 

В кінці листопада в уряді прямим текстом заговорили про підвищення тарифів на електроенергію для населення вже в грудні.

 

Серед основних причин чиновники міністерства виділили такі:

 

  • вартість не переглядалася 3 роки;
  • споживання електрики населенням збільшується, а промисловими гігантами зменшується;
  • дисбаланс між цінами для населення і енергоринки, який необхідно вирівнювати;
  • на сьогоднішній день, з нинішніх 1,68 грн за кВт-годину, які ми платимо, згідно із заявою в.о міністра енергетики Ю. Бойко, лише 1 копійка йде виробникам електрики. Решта - витрати на передачу струму споживачеві.

 

В черговий раз виникла парадоксальна для здорових ринків ситуація: необхідність підвищувати тариф, маючи надлишок електрики. Хтось в цьому звинувачує «зелені» електростанції, а хтось - монополію держави. Цілком можливо свій внесок вносить і низький рівень експорту. Плюс - сама інфраструктура виробництва і доставки електроенергії застаріла.

 

Очевидно, що подорожчання будуть і надалі і кожен раз буде виникати питання:

 

Наскільки підніметься тариф?

 

Підвищення тарифу включає в себе, перш за все, підвищення вартості доставки електрики з 0,24 до 0,31 грн/КВт*год вже з 1 грудня 2020 року. Так як оператором доставки є «Укренерго», таке підвищення допоможе зберегти рентабельність підприємства в 2021 році.

 

При цьому, про підвищення тарифу населенню поки що ніякої інформації немає, крім тієї, що воно скоро відбудеться. По всій видимості, подорожчання буде помірним і в межах ринкових цін. Згідно з даними державного підприємства «Оператор ринку», діапазон цін на ринку в кінці листопада коливався в межах 1774 - 2061 грн. По всій відомості новий тариф на електроенергію буде встановлений в даних рамках.

 

Хто найбільше постраждає від підвищення?

 

Без сумніву постраждають соціально незахищені верстви населення.

 

Крім них, негативний ефект торкнеться і використовують електроопалення, приватних домогосподарств з низьким рівнем енергоефективності. Так, оптимальний рівень витрат на обігрів в такому господарстві становить 1 кВт*год на 10 м2. На обігрів будинку з житлоплощею 60 м2, таким чином, витрачається 6 кВт*год і загальномісячного витрати швидше за все перевищать 1000 кВт*год. Таким чином, при старому тарифі в 1,68 грн, щомісячні витрати на електрику перевищують 1500 грн (це з урахуванням пільгових 100 кВт). Неважко підрахувати, що навіть підвищення на 20% збільшує цю суму до 2000 грн.

 

У свою чергу, напрошується висновок: чим ефективніше витрачається електрику, тим менш відчутним буде підвищення.

 

Резюме

 

В цілому, підвищення тарифів - це необхідне зло. Однак, в наших реаліях це зло буде неминучим ще довгий час, так як на даний момент тарифи для споживача в Україні все ще нижче, ніж в східних країнах ЄС.

 

В даний момент ми прогнозуємо подорожчання на 10-20 копійок найближчим часом. Інша питання - наскільки це рішення принесе користь компаніям? Попрямують додаткові кошти на оновлення інфраструктури виробництва і доставки електроенергії? Або ж, через ряд сумнівних схем, вони підуть в офшори?

 

І головне питання - хто стане кінцевим бенефіціаром від подорожчання? Сам споживач або ж власники енергогенеруючих потужностей, серед яких малих СЕС меншість, а інші в тій чи іншій мірі контролюються олігархами.

 

Відповідь на ці питання зможемо отримати тільки після того, як побачимо постанову НКРЕКУ.